Steg 2. Under handfacket på passagerar sidan finns en lucka som sitter med 2 torx på var sida. Dessa 2 skruvar lossar vi på. Storlek är T25.
Steg 3. När du lossat på luckan under handsfacket så ser det ut så här. Vi ska nu öppna locket på den svarta lådan vi ser.
Steg 4. Locket sitter med 4 torx skruvar i storlek T25. Dem 2 bakre är lite eländiga och svåra att komma åt då det är ont om plats.
Steg 5. Vi tar spegeln till hjälp för att lokalisera dem bakre skruvarna.
Steg 6. Nu när vi lossat på luckan så kommer vi åt det gamla filtret. Nu ser du även att det är 2 olika fack beroende på vilket filtret du köpt.
Steg 7. Ta bort det gamla filtret genom att dra det rakt ner. Det kan vara lite trångt om utrymmet här.
Steg 8. Kom ihåg hur ditt gamla filter är monterat åt vilket håll. Vårat gamla filter har en liten backe på ena sidan. Även det nya filtret har denna "backe"
Steg 9. Sätt i ditt nya filter åt detta håll och montera tillbaka allt igen. Klart