Märker att däcken slits lite ojämnt. Slits mer på insidan av däckens yta. Då en hjulinställning kostar runt 1500:- så blir det att fixa detta själv.
Börjar med att kontrollera så att inte fälgarna kastar nått. Sätt en nyckel precis i utkanten av fälgen och snurra på hjulet, det får inte skrapa in nånstans på nyckeln. se bild nedan.
Just jah. Först och främst lyft upp framvagnen och använd pallbockar:tup
Det är dessa styrleder du ska lossa på för att ändra Toe-in och Toe-ut. Kom ihåg att minsta lilla ändring på detta ändrar ganska mycket.
Då jag inte hade alla nycklar på plats. Mätte jag upp vilka nycklar jag behövde.
Du mäter mellan ytterkanten på fälgen till den andra sidans fälgens ytterkant, mät i mitten på fälgen. Tror siffran här var 116,7 cm. Mät igen sedan fälgens kant fast på andra sidan styrleden. Ska försöka visa på bilder nedan.
Mät först, från mitten av fälgen till andra sidan mitten av fälgen.
Mät sedan från mitten av fälgen till andra sidan mitten av fälgen.
Det skiljde 7 mm. Och när allt står som det SKA..Ska det vara ca 2mm. Så blev lite att ändra här.
Lossa på detta som visar på bilden nedan och skruva in eller skruva ut muttern. I mitt fall blev det att skruva in den 1 varv på bägge sidor av hjulen.
Tror siffrorna mellan hjulen blev 116.2 och 116,4.
Kommentarer eller kompletteringar mottages gärna nedan .
den november 29 2014 08:02:48