Ja så va man här igen i skrivande sits ;) Har fått några förfrågningar om hur jag har gått till väga åter igen, hur jag har trimmat en av mina bilar. Denna gången en Volvo 940 full trycks turbo. Så som Turbo förgasare guiden kommer denna gå in på Volvo bilar, och vad man kan göra för att få in mer hk under huven + lite annat smått å gott :)
Ifall jag skriver nånting som ni ser är fel eller att just det inte stämmer. Bara säg att det är fel, istället för att säga t, ex; du vet ju inte vad du pratar om, du kan inte ett skit etc. Det hjälper ingen, och gör mig bara förbannad och irriterad.
Jag utgår från mina egna erfarenheter från en volvo 940 Turbo med B230FT motor med TD04-13c/Garrett TB0326 turbo. Så det kommer att vara inriktat på Volvo. Men det går att ha detta som en generell tumregel för i princip alla bilar ;)
För er som vill ha en mer praktisk guide, kolla in DalleRacing's Projekt/Guide tråd under här;
200hk, Steg 1 - Vad som du kommer behöva för att kunna komma till det här steget och hur mycket det kostar.
Trimchip
Justerbar laddtrycksnivå
Avgassystem
Kamaxel
Förbättrat insug till turbon
Ungefärlig kostnad = 8000kr
300hk, Steg 2 - Samma här, vad som behövs och vad kostnaden kan landa på.
Exktraktor Grenrör
Extern Wastegate
Större Turbo
Större Spridare
Större LMM
Starkare Bränslepump
Aluminium Intercooler
Dumpventil
Ungefärlig kostnad = 11000kr+8000kr för steg 1
400hk, Steg 3 - Vid detta steg är det oftast när folk brukar skippa orginal sprutet, å satsa på ett eftermarknads sprut.
Starkare Vevstakar
Starkare Koppling
Större Ventiler
Portad Topp
Eftermarknads Sprut
Ifall ni kommit till "steg 2" eller "steg 3" så behöver jag nog inte berätta för er hur man fortsätter å trimmar ;)
De ungefärliga prisuppgifterna är bara ett avrundat tal, du kan antingen hamna över lr under dem summorna. Själv har jag spenderat c.a 12500kr på ett steg 2 :P Så dä går att å få ner summorna ifall man vill ;)
I botten eller i ett separat inlägg kommer jag lägga in vissa förbättringar du kan göra, för å få en så hållbar motor som möjligt :)
Det finns en hel del trimchip å välja bland, både för enbart bränsle, men också till tändningen. Oftast är det bara bränsle "datorn" som chippas, men det skadar inte å få tändningen chippad också. Tvärtom faktiskt. Du kommer få en bättre å framför allt en säkrare gång på motorn.
BSR och vikingchip är nog dem två största eller dem man hör mest om. Och de gör att bra chip och leverar vad de utger också. Kanske inte till alla, men det beror ju helt på skicket på bilen. Å inte chippet oftast så är det så i alla fall.
Alltså ska man använda pysventil eller en starkare wastegate? Själv säger jag starkare wastegate, för då får man inte lika lätt ett skenande laddtryck. Och har lite lättare att justera in rätt laddtryck. Finns interna wastegate klockor som kan justera laddtrycket från 0.5 bar till en 2.0 bar, sen finns det externa wastegate klockor. Som är bättre ge och med att de inte sitter i turbon, och stör inte avgaserna som lämnar turbon, utan de "hoppar" över turbon å direkt från grenröret till avgassystemet (eller direkt ut i atmosfären ;))
Pris exempel;
Intern Wastegate 0.5-1.7 bar
Intern wastegate 0.5-1.7 bar till TD04-13C turbon -> 800kr (-300 för inlämnad org. klocka)
Ett större avgassystem gör det lättare för motorn att "andas ut". Alltså större dimension på avgassystemet, mindre avgasmottryck. Det finns Halvsatser och Helsatser att köpa, Halvsats är från katalysatorn och bakåt. Medans helsatsen är från turbon och bakåt, det senare alternativet är bättre och speciellt med en race eller sport kat. som minskar restriktionerna i avgassystemet ännu mer. Den vanligaste efter monterade dimensionen till Volvo turbo bilarna är 3 tum.
Orginal kamaxeln som sitter i t, ex volvo 940 turbo/ltt (T-kamaxeln) kan du lika gärna använda som dörrstopp :P Nej men, ifall du ska trimma så byt den direkt mot nån annan Volvo orginal eller varför inte en eftermarknads kamaxel ;)
Volvo orginal kamaxlar
A-kamaxel -> Denna sitter i b23/b230A och B230ET. Är en bra kamaxel att starta med, drar fint i låg och mellan registret, inte fullt i de övre registren. Men ganska ok där också.
V-Kamaxel -> Sitter i B230E och B200E. Snäppet värre än A-kammen. Drar fint genom hela registret.
VX-3-kamaxel -> Sitter i B230FB Ungefär motsatsen till A-kammen. Drar fint i mellan å höga registren. Med lite tappad effekt i de lägre.
K-Kamaxel -> Sitter i tidiga B23E. Den näst värsta Volvo orginal kamaxeln, har ej testat denna. För den här är mer lämpad för "drag-race" stukad maskin.
H-Kamaxel -> Sitter i tidiga B23E. Den värsta kamxeln som Volvo gjort, ungefär samma karaktär som K-kammen.
Sen går det ju att köpa nya kamaxlar, med en hel uppsjö med val möjligheter. Finns omslipade orginal kamaxlar, nya ohärdade kamaxlar och nya härdade kamaxlar. Det först nämnda är det billigaste alternativet av en eftermarknads kamaxel, och det sista är det dyraste.
Nu pratar jag inte om insuget som sitter på toppen, utan som går från luftfilterboxen och in i turbon. Det finns två alternativ
Sport insats luftfilter till orginal luftfilter boxen
Man byter ut orginal luftfiltret mot ett utseende mässigt likadant men med bättre genomsläppning av luft fast med bättre filtrering :) Det man brukar göra här är att borra lite extra hål i själva boxen (under luftfiltret) för att kunna få in mer luft. Funkar fint och man har ett orginal utseende under motorummet.
Sportluftfilter som monteras istället för luftfilterboxen
På detta sättet monterar man bort luftfilter boxen, och monterar dit ett öppet sportluftfilter och oftast låter det hänga vid luftfilterboxens placering.
Det man ska tänka på är vad luftfiltret har för funktion. Nämligen att filtrera kall luft som går in i motorn. Har man då filtret inuti motorrummet, så får den ju inte direkt den kallaste luften precis. Så vad man kan göra är att bygga ett "Long-ram" eller kallufts intag som det heter på svenska ;) Man placerar helt enkelt luftfiltret med så mjuka böjar som möjligt, på ett ställe där det kan få kall luft. T, ex framför kylarna och bakom grillen ;)
För att ta upp lite info från min förra guide:
Desto kallare luft du suger in genom turbon och vidare in till toppen ju mer komprimerad blir luften = mer luft = mer bränsle = mer effekt :D. Och för varje ca 5C du kan sänka luften, får du en effekt vinst på ca 1%. Så sänk temperaturen med 50 grader så har du fått 10% effektökning, från t,ex; 100hk till en 110 hk :)
Lite priser och ställen man kan köpa luftfilter på;
Orginal grenröret på Volvo 940 turbos, är ok för steg 1 trimmare som nöjer sig med dem hk uttagen man fick uttav det. Men ska man börja tänka på större turbo, större spridare m.m. Så är ett exktraktor grenrör nästan ett måste, enligt mitt tycke åtminstone :)
Dock är det ej nödvändigt för att nå 300hk strecket, men har du köpt en större turbo som ej har någon intern wastegate. Så kommer du ha ett problem med att placera ett rör för den externa wastegaten på orginal grenröret. Vare sig det är ett 940 grenrör eller 240/740 grenrör. Sen så kommer du inte ha lika "rapp" motor som med ett exktraktor grenrör. Gör en väldig skillnad mellan dem, tro mig.
Körde med en K27 turbo med 940 orginal grenröret å fick laddtrycket först vid en 4800 RPM å ett j**la turbo lagg. Satte mig ner räkna lite på ett grenrör, gjorde en ritning, skaffade delar å svetsa ihop det. Samma turbo samma grejer på motorn men med exktraktor grenröret, å jag gick ner från 4800 ner till 3000 RPM. Knappt något lagg å en j**la skillnad i accelaration.
Ifall man inte har en turbo med delat avgashus (två inlopp eller kanaler) Så kan man dra rören precis som man vill, och bara tänka på att få dem lika långa, få plats mellan motorn och chassit och att få en bra placering utav turbon.
Som ritningen ovan, det har lika långa rör (runt 500mm om jag inte minns fel ;)) får plats mellan motorn och fjäderbenstornet. Och tar inte i nånstans samt att turbon kommer i höjd med oljepåfyllningen vid ventilkåpan.
Vad som menas med pulssplit är som ordet antecknar att man delar på avgaspulserna från varje cylinder, så att dem inte krockar med varandra. Och det i sin tur gör så att turbon får en snabbare spool-up eller att laddtrycket kommer vid ett tidigare varvtal helt enkelt :)
Vilka rör som ska gå ihop är följande;
Cylinder 1 och 4 ska gå ihop i kollektorn
Cylinder 2 och 3 ska gå ihop i kollektorn
Hur man ska gå till väga å bygga ett exktraktor grenrör är olika för varje bil i princip. I alla fall ifall man bygger själv.
Sen går det ju att köpa färdiga för en nätt summa pengar
Orginal turbon på Volvo 940 hänger med till en 220-230hk ungefär. Sen måste man byta till en större sådan. Finns massor av turboaggregat för olika effekt mål effektkurvor (när turbon börjar ladda)
Vid byte till större turbo betyder det att turbon kommer att trycka in mer luft i motorn. Och då måste du kan trycka in en större mängd med bränsle också.
Så vid byte till större turbo MÅSTE man ha dessa grejer;
Turbon
Större spridare till det önskade hästkraft uttaget
Större LMM efter att du valt spridarna. De ökar lika mycket i storlek.
Så vilka spridare ska du ha då? Beror helt på vad du vill ha ut i HK. Men säg att du vill ha 300hk, å sen kunna gå upp lite grann vid ett senare tillfälle då skulle dessa passa in bra, enligt mitt tycke
Delphi 525cc@3bar -> 659kr/st
Räcker till c.a 320hk, vid ökat bränsletryck till 3.8bar räcker dem till c.a 370hk
Bosch 558 440cc@3bar -> 499kr/st
Dem här räcker till en c.a 270hk, och med ökat bränsletryck till 3.8bar c.a 300hk
Varför det står "525cc@3bar" är vad flödet är (525cc) vid 3 bars bränsletryck (@3bar) Dessa HK siffror stämmer inte men är en bra tum regel att gå på. Känner flera som har gått över 300hk lite grann å kör med 968 spridare med 3.8 bars bränsletryck.
Man måste öka LMM röret i area. Alltså ta inte dimensionen ggr procenten för då får du fel.
Utan istället gör så här:
LMM Radien * LMM radien * PI = X kvmm
Då får du ut vad röret blir i kvadrat mm
LMM kvmm * 1.5487 = X kvmm
1.5487 är procentökning som du * med orginal LMM och får ut den nya arean
Nya X kvmm / 3.14 = X
Här delar du nya LMM arean med PI (3.14)
Roten ur X = Xmm radie * 2 = Xmm
Och här tar du roten ur summan du fick efter att du delade med PI, och du får radien av den nya LMM storleken i mm. Och * det med 2 så får du vad för dimension du ska på den nya LMM;en :)
Alltså med en LMM som är 62.92mm orginal och man har ökat spridarna med 54.87% så ska man ha en LMM på ~ 78.3mm
Men nu när du har gjort detta så är det fortfarande fel dimension :P För att orginal LMM är för liten, så lägg på en ungefär 2-3mm så får du nog rätt dimension på LMM. Men gör så att du åker in och får den mappad med den nya lmm;en, turbon och spridarna. Då får du den att gå som den ska sena ;)
Men LH 2.4 kan inte ha hur stora spridare som helst, vid säg kanske ett par spridare på 800-900cc så lämpar det sig nog bättre med eftermarknadsprut :P
Och eftermarknads intercoolers är helt i aluminium istället för aluminium och plast som orginal ic;n :P Samt att den ser ju framförallt bra mycket bättre ut också :)
Lite prisuppgifter på eftermarknads intercoolers
DO88 520x235x65mm - 2.5" anslutningar klarar av 400hk -> 979kr
Kör själv med DO88 520x235x65mm 2.5" intercooler och är riktigt nöjd, lika bred som orginal IC fast hälften så hög så man får plats med t, ex en oljekylare under IC;n :) Också får man lite bättre luft till vatten kylaren ;)
Ifall man byter turbo så förlorar man den integrerad dumpventilen, som faktiskt fungerar riktigt bra. Nu har jag själv inte testat mer än två olika dumpventiler. Den ena var till min 240 AT turbo förgasare som var en KL-Racing öppen XS dumpventil, sen till 940;in har jag hittills använt en HKS style återcirkulerande dumpventil. Den funkar att ;)
I alla fall, när det kommer till volvo 940 med deras LMM så måste man ha en återcirkulerande dumpventil, för att den ska gå bra.
Orsaken till detta är att ifall du kör med en öppen dumpventil, så "dumpar" den ut en massa luft som LMM hade mätt upp. Och då får den för fet bränsle blandning, eftersom datorn fortfarande tror att den har den "dumpade" luften kvar i systemet.
Och även ifall era kompisar säger att det går att köra med det (vilket det gör, men är inget bra för motorn, turbon lr avgassystemet) så kommer inte motorn att gå nå vidare bra. DRA INTE UPP NÅGRA DISKUSSIONER OM DETTA I DEN HÄR TRÅDEN