Sladdaren skrev:
Tjohej
skrapade och dåligt ljud i högtalarna kan man nog få ordning på nån kväll man inte har så mycket att pyssla med. Tror det kan vara nått motstånd nånstans som inte orkar med riktigt. Dem sitter ofta med en liten lödning som släpper om det blir för varmt. Om det är i högtalarna eller sitter på kablarna till högtalarna. Har du provat koppla i några andra högtalare ? kanske bra att testa det innan om du ska köpa nya högtalare. Så det inte är nått med bilstereon  .
Liknande fel har jag haft i många bilar. Då har det alltid varit nån kabel till högtalarna som inte varit kopplad ordentligt eller glapp i iso kontakten från stereon.
Hej och tack för svar!
Ja får gå igenom kablarna till högtalarna lite mer noggrant imorgon tänkte jag,även se om jag hittar några nya högtalare att byta ut och testa.
Ã…terkommer hur det gick imorgon!
Med vänlig hälsning
InstabilTurbo |