Jag tillhör de som absolut inte vill ha några varningslampor tända i instrumenteringen. När jag köpte 945:an fanns det fyra, nu är det två kvar: SRS och glödtrådsvakten.
Den första lämnar jag så länge för det är ett mer avancerat ingrepp som jag ska göra nästa år men det ska väl inte vara helt omöjligt att få glödtrådsvakten att uppföra sig som den ska?
Som jag har förstått det så övervakar denna inte all belysning men hel och halvljus, bromsljus, parkeringsljus och varselljus mäter den. Inte skyltbelysning, dimljus eller backljus men blinkers inkl sidoblinkers är jag
osäker på. Tror knappast att den övervakar instrumentlamporna - jag har bytt ut belysningen i knapparna samt innerbelysningen till LED, övriga är vanliga glödlampor. Det är en 91:a.
Från början fungerade den ibland (= släcktes) men kunde tändas när man bromsade men nu tänds den direkt motorn går igång även om man inte bromsar. Kan man då utesluta bromsljusen?
Vad har jag gjort? Ja, bytt båda H4 fram till två av samma märke ur samma förpackning. Jag mätte också strömstyrkan på dem först och den var i princip identisk, skilde bara 0.01-0.02A. Sen gjorde jag samma sak med broms- och bakljus och jag mätte också alla 21W lampor - inkl den i mittre - och alla låg på exakt samma förbrukning plus/minus 0.01A. Har också sett till att kablarna till släpet fått en genomgång. Har även sprayat alla lampsocklar.
Visst kan det var dålig jordning någonstans men var kan man felsöka? Man kan nog mäta på varje enskild lampa och kolla nuvarande spänning men jag undrar om det finns något sätt att iaf ta reda på vilken sida som drar mer än den andra? Jag känner till att höger sida även drar mittre bromsljus men det ska reläet vara kompenserat för. Reläet kan ju också vara paj men det känns ändå lite långsökt.
En följdfråga: om man skulle byta 5/21W och 21W lamporna mot LED, ballar den ur helt då? Den mäter väl bara skillnaden - men den kanske blir för liten att kunna mätas med LED?
Har också upptäckt en annan sak som jag är osäker på om det är som det ska: när jag har ljusreglaget till vänster så tänds både varselljus och halvljus (samt bakljusen) när motorn går och så är det också när jag har ljusreglaget längst till höger. Jag har för mig att om den är i vänstra läget så ska bara varselljus och bakljus tändas, stämmer det?
-----------------------
Kan rätta mig själv innan några svar har inkommit. I handboken (som visserligen är för årsmodell 1993) står det så här: Tänds glödtrådsvakten har någon av följande lampor slocknat: halvljus, bakljus, bromsljus (om den tänds när pedalen trampas ned). Hm. Undrar vad det säger mig då?
Det står också att både halvljus och varelljus ska tändas när motorn går i båda yttre lägen på ljusreglaget. Då är det nog som det ska.
Redigerat av Nizzehult den 19-11-2025 20:46
Nu var det ett tag sedan jag ägde en 740 men hade ett par riktigt eländiga fel med glödtrådsvaktens relä. Jag skriver ner mina erfarenheter om detta nedan.
Om jag tyder ditt fel med felet i från början att vid inbromsning så tändes varningslampan för lampfel (glödtrådvakten) i instrumentpanelen. Jag hade direkt misstänkt nått med bromslampan även fast den nu är tänd hela tiden. Har du undersökt bromslampan som sitter i bakrutan ?
Den mest eländiga felet på 740 var förutom bränslemätaren också reläet som kallas glödtrådsvakten. Jag hade många konstiga varningar för lampfel. Helt plötsligt kunde baklampor och andra belysningar sluta fungera utan att något fel hittats.
Till sist hittade jag vad felet berodde på . I säkringsdosan bakom askkoppen !! så sitter reläet där som ser ut som nedan. Under detta relä så hittade jag på att någon gång i tiden hade reläet blivit varmt och smält delar av säkringsboxen. Flera reläer och säkringar var inblandade i detta haveri. Inte konstigt att elen spökade i bilen.
Jag vill bara tipsa om att felet kan bero på något helt annat än just glödtråds vakten. Även ett byte av reläet. Om du tycker du ha undersökt allt och inte hittat några självklara fel så sikta in dig på att leta efter kablar, kontakter, säkringar och reläer som blivit varma, även oxideringar kan orsaka väldigt knepiga fel.
Ja från början hade jag inte ens någon panel i bakluckan och därmed inget tredje bromsljus så att glödtrådsvakten började lysa när man då bromsade var så att säga väntat. Men idag har jag en lampa där (21W) och jag har som jag skrev även mätt strömmarna på alla dessa tre lampor och de är i princip identiska. Sen tänds lampan direkt bilen startar oberoende om jag håller ner bromspedalen eller inte.
Jag tror att rätt väg att gå är att mäta den faktiska spänningen vid varje lampa som övervakas, dvs båda halvljus, bakljus och alla tre bromsljus. Då kan man få en hum om vilken lampa/krets som ligger lägre än andra och utgå därifrån. Helst skulle man nog mäta strömmen vid dessa men det blir betydligt omständligare. Vilken tolerans som sen triggar lampan är oklart men det ligger nog bara inom någon volt eller två - eller någon tiondels ampere - och en sån skillnad ser man nog inte med blotta ögat tror jag. När jag mätte mina lampor av olika fabrikat och okänd ålder som satt i bilen tidigare så kunde det skilja upp till 0,1A mellan vänster och höger sida så därför bytte jag dem.
Kan ju börja med att studera reläet. Går säkert att öppna, läste om någon som gjort det och hittat en lödning som släppt där.
Det där känner jag mycket väl igen när jag var 740 ägare. Så mycket konstiga elfel dök upp . Det behövs inte mycket skada på exempelvis säkrings eller i databoxen för att det ska bli dessa konstiga fel i elektroniken.
Om du också har lite kablar och sladdar som ligger lösa här och där så tyder det på att någon ägare tidigare inte har varit så noga.
Jag tycker du ska ta och titta under säkringsdosan som ligger inklämd bakom askkoppen. Det är en hel hög med kablar och kontakter där men dra ut säkringsboxen försiktigt. Om någon kabel eller kontakt lossnar när du flyttar ut säkringsboxen så kan det bli elände att ta reda på vart just den gick. Bara tittar under och försäkra dig om att inget ser konstigt ut där under .