Nu har jag demonterat det mesta av Kjetronic hjärnan. Bränslefördelaren satt löst på insug/fjädervågen ! Plungern som styr bränsletillförseln var repig och smutsig. Gick trögt i loppet!
Fanns lite rost på en del tätytor, men ej på membranet (brukar förekomma), däremot så fanns torksprickor på några o ringar. De som tätar mot spridar kanalen från plungern. Föreslår att vi byter dessa. En hade blivit platt, inte konstig på 26 år! Gjort ren samtliga kanaler. Bara att sätta ihop när jag putsat av ytrosten på locket.
Samt monterat nya O ringar. Detta är ett känsligt jobb renlighet och noggrannhet är absolut nödvändigt!
Grisigt under
Överdelen, bränsle fördelaren borttagen.
Överdelen, insida grisig.
Stoppfjäder + genomslagkudde
Rör för 3mm insexnyckel. OBS gummihatt saknas.
Plunger, bränslefördelning.
Kärvar p.g.a. slitage och smuts.
Plungern ren och polerad.
Lager för plungern OK.
Bränslefördelarens undersida.
Membran + torra o - ringar
Närbild o-ringar, ska bytas.
Fjädrar och brickor.
Fjäder och bricka urtagen.
Rost på membranets yta.
"Locket" Alla kanaler rengjorda
Solkigt membran.
Noggrannhet och renhet är viktigt vid dessa jobb.
En full guide manual på Bosch K-jetronic kan du ladda ner på Volvswedens download avdelning. Denna är dock på engelska men kan vara till hands ändå. http://volvosweden.se/downloads.php?c...load_id=22
Nu sitter hjärnan ihop igen. NOGA med åtdragningsmomentet på Torx skruvarna! 0,6 kp. Var ju tvungen att demontera allt för att kunna rensa filtret mitt på styrhylsan för plungern.
OBS! Viktigt att MÄRKA upp hur hylsan satt exakt INNAN demontering. (måste ju stämma med bränslekanalerna. O-ringen som tätar mot luftmassemätaren/ insugskanalen var platt o trasig = läckage! Ny monterades. Återstår noggrann tvätt övriga delar före montering.
Hjärnan klar,dax att sätta ihop
Styrhylsa plunger med filter
Nu skall plunger styrhylsa monteras
Allt rentvättat o klart
Hjärnan ihopsatt, obs ny oring mot insugsrör
Uj, mycket lort här
Vågen skall tvättas innan montering
Dax för styrtryckventilen, de 4 spårskruvarna är limmade med gänglåsning, rätt bits och slagmejsel nödvändig till detta. Ventilen grymt oxiderad inuti. På lindningen till bimetallen var den märkt 18 Ohm. Så det stämde ju med min mätning( 18,2 ohm) således är den hel.Lossa låsblecket till kontaktstycket först!
Sedan M6 muttern som håller bimetallen. Håll reda på fjädern, koppen och lilla pinnen. Membranets hållplatta satt med fastrostade skruvar, fick stå 1 timma med Penzoil rostlösare, sedan lossnade skruvarna fint. Själva tryckdelen var fastrostad i hållaren. Bara putsa och göra rent.
Membranet fullt med småskräp. Lockets ventkanaler igenoxiderade.
Tvättade huset och locket i Ultraljudtvätten ca 45 minuter. Därefter montering. Låste skruvarna med Loctite. Klart! Luftmassemätaren tvättades med superavfettning (starkaste sorten) och spolades ren med hetvatten. Fjädern bockades något så luftskivan kom kant i kant. Den hade gått ner ca 2 mm på 26 år.
Så nu återstår att montera alltsammans i bilen igen. Forts. följer.
Fjäder och bimetall demonterad OBS rosten[/b
[b]Packning fastoxiderad
Skräp på membranet
Kraftigt oxiderat lock
Dax att montera ihop. 3mm insex för justering
Nytvättat, rent och fint
Ovansidan rengjord
Plastplugg, rör för justering
Fjärdern som bockas för justering av skivans höjd
Orginal Bosch manualen
Styrtrycksventilen klar
Då var hela enheten ihopsatt, klart att montera i bilen. Notera luftskruvarna som ej monterats ännu. Då ser man att bensin kommer fram, och får ur eventuell luft i systemet. De monteras därefter.
den september 09 2014 00:42:23
den september 16 2014 15:38:49