Dollar som är medlem här på Volvosweden är väl känd i tidningar som Wheels, classic, Bilsport, gasoline m.m. Hans kändaste bygge är ett motorcykel bygge, chopper som han kallade Purple Haze. Han kallas ofta också förgasar doktorn eftersom han i åratal har renoverat och lagat Su-förgasare till både veteranbilar och motorcyklar. I denna tråd följer vi hans vardagsåk, en Volvo 740 88b. År 2018 blir denna Bettan skattebefriad och det kommer bli en hel del pyssel för att lyckas behålla denna bil i vardags skick. Så häng med i tråden för här kommer det dyka upp grejer.
I denna projekttråd fixas det Krockskador, bromsrenoveringar, framhjulsinställningar, lackskador, avgasbyten, instrumentpanels problem m.m m.m. Följ Volvoswedens projekttrådar och börja posta bilder på ditt egna Volvo projekt.
Under LÄS MER kan du få lite bild exempel på vad Bettans projekttråd innehåller. För att besöka tråden Loggar du in och klickar du in dig här. http://volvosweden.se/forum/viewthread.php?thread_id=11
Möte med dike
I projekttråden så lagas denna krockskada. Nu ser Bettan ut så här igen.
Välkommen till Volvosweden - Forumet för OSS som drives Volvo..:)
Posta gärna bilder på ditt Volvo Projekt..Alla årsmodeller av Volvo är välkomna att visas i forumet..
Tack för tipset, Sladdaren! Jag ser inte att det kommer fram på Forumet... Vilken underrubrik (i Navigation kolumn till vänster) ska jag posta frågan på?
kan nån hjälpa mig att hitta lösningen till detta mysteriet på min XC70:
Nyligen kan jag inte fylla tanken helt utan mätaren visar halvtank.
Mätaren själv har testats och fungera som det ska. Ef
den januari 08 2018 15:36:13