Ämne: Volvosweden Volvoforum :: Knackande motor B230FK

Skapat av vasterbotten den 13-04-2026 06:47
#1

Hej alla!
När jag startade bilen så hörde jag hur det knackade under huven, efter att ha öppnat huven och lyssnat lite noggrannare är det som att det nästan slår.

Det märkliga är att det ”slår” 4 gånger sen blir det tyst i ungefär 7 sekunder sen slår det 4 gånger igen.

Jag vill säga att det kommer underifrån och inte ifrån tex ventilerna.

Har läst en del och försökt se ifall någon annan haft liknade men har inte hittat nånstans, vattenpumpen behöver bytas då det har läkt massa vatten runt omkring och den glappar ytterst lite så tror inte heller den gör ljudet.

Gjorde en video där man tydligt hör i början av klippet och i slutet

https://youtube.com/shorts/IDbO6lj2bQQ? ... r_gg6R7uB8

Hade blivit väldigt tacksam för svar så jag blir av med den här huvudvärken☺️

945 LTT -95 24xxx mil.

Skapat av Sladdaren den 13-04-2026 11:45
#2

Det hörs precis som ett rör som är tomt. Vad konstigt ljud och kommer i intervaller om 7 sekunder unsure. Jag tror ändå att du har kameran ganska nära där ljudet kommer ifrån. Inte lätt att föreställa sig var ljudet kan komma ifrån. Jag skulle nog säga att ljudet inte är metalliskt som om den skulle komma inifrån motorn.
Kan det vara nån del från vattenpumpen vingar som gått sönder och inte kommer igenom....Ja hoppas du hittar ljudet, kom ihåg att berätta för oss.