Ämne: Volvosweden Volvoforum :: Tips på verktyg man behöver - fyll på!

Skapat av Nizzehult den 02-12-2025 10:59
#1

Startar den här tråden för att såväl nybörjare som mer erfarna meckare ska kunna få ett estimat på vilka verktyg man bör ha - eller för all del: tips på nya oumbärliga verktyg som finns på marknaden som någon kanske har missat.

Att skaffa verktyg till sin hobby är egentligen en livslång uppgift för alla hemmameckare och aldrig blir man färdig. Det finns sen otaligt många specialverktyg/satser som bara används ett fåtal gånger för en väldigt specifik uppgift - t ex för att kunna låsa kamdreven vid byte av kamrem på en VAG-motor - så att få en komplett uppsättning verktyg för allt möjligt är helt enkelt inte görbart. Men man kan komma nära....
Man brukar också få många “kompisar” som behöver låna verktyg om det blir känt att man har mycket av den varan…. Dregla

Sen ska man ha klart för sig att kvalitén på verktygen kan variera friskt och det brukar vara så att man får det man betalar för men håller man sig till Bacho, Kamasa, Snap-on, Teng Tools, Bosch, DeWalt, Makita, Knipex, Ryobi och andra stora märken har man i princip samma prylar som proffsen. Sen tycker jag själv att Biltemas verktyg som har 10-års garanti är riktigt prisvärda och platsar i vilken verktygslåda som helst men där kanske inte alla håller med.

Listan kan göras lång över vilka verktyg man verkligen behöver eller som är nödvändiga för grundläggande arbeten men det finns en slags grunduppsättning som man kan utgå ifrån. Att sen ha gott om plats, en arbetsbänk med ett rejält skruvstäd, en verktygstavla eller verktygsskåp och bra belysning hjälper mycket. Man behöver också en drös olika kemikalier men dessa tänkte jag inte ta upp här.

Jag har kallat kategorierna A, B och C beroende på nivån och vad man ska göra. Mycket är sen rätt dyra prylar så att gå all-in redan från början är kanske inte möjligt, inte minst ekonomiskt. En Hayes-handbok eller motsvarande till den bil man ska ge sig på är också att rekommendera.

Jag har här gjort en lista utifrån hur det ser ut i mitt garage efter att ha byggt upp min verktygsarsenal efter flera årtionden men det varierar nog mellan individer, både vad man äger/använder och vad man prioriterar. Som man brukar säga: “Bra verktyg gör halva jobbet” stämmer bra och att sitta där med mejselspetsar som gått av när man bråkar med en runddragen skruv bara för att man köpt billiga mejslar på nätet tillverkade av "Kinesium" skapar bara frustration….dumsnålt kallas det.

A, grunden:
Det viktigaste: en rejäl hylsnyckelsats. Jag förordar själv 3/8" då den är smidigare än en 1/2" men skaffar man Biltemas mellanstora sats för 1499,- så finns båda dessa + 1/4” och denna sats klarar man sig rätt långt med för där finns både blocknycklar, lednycklar, bits och massa hylsor - även långa och i tum. Med mera. Har man “bara” en ren hylsnyckelsats 8-32 mm behöver man komplettera med blocknycklar 6-22, lednyckar 8-20, ringnycklar 8-22, insexnycklar, bits även med torx mm.
Domkraft och minst två pallbockar
Fälgkors
Mejselsats spårmejslar
Mejselsats kryssmejslar, både Phillips och Pozidriv i samtliga storlekar
Borrmaskin/skruvdragare + borrar
Lödpenna/lödstation
Polygriptång
Sidavbitare, mindre för kabel etc
Sidavbitare, kraftig
Spetstång liten
Spetstång lång
Multimeter
Testpenna
Bågfil
Hammare
Skjutmått (plast funkar)
Måttband
Kniv, typ morakniv
Brytkniv
Skiftnycklar
Filsats
Klämtång kabelskor
Stålborstar
Oljefilteravdragare
Oljeuppsamlingskärl
Lysrörslampa
Ficklampa
Plockmagnet
Inspektionsspegel, ledad
Kraftigt rör, 40-50mm i diameter och minst 75cm långt
Najtråd
Bladmått
Skyddsglasögon
Hörselkåpor
Felkodsläsare, enkel
Plastverktyg för att lossa dörrsidor, clips etc.
Skrivbar tejp, tuschpenna
Krympslang

B, utökat:
Momentnyckel, helst två: en för små moment och en för större
Olika avdragare, inre och yttre av olika storlekar. Finns massa olika typer, ganska få som är generella
Kulbultsavdragare
Vinkelslip
Limpistol
Värmepistol
Drivdorn inkl körnare
Gängsats
Rörtång
Brytjärn, litet
Brytjärn, stort
Huggmejslar
Tving(ar), svetstång
Popnitsats
Plåtsax
Slägghammare
Klämtång för slangar
Röravskärare
Skaltång kablar
Låsringstång
Bitssats specialbits
Bitssats eller hylsor större insex och torx
Hylsor eller nycklar för utvändiga Torx (E6-E24)
Stegborr
Bromsvätsketestare
Felkodsläsare, avancerad
Fjäderspännare
Packningsskrapa
Öppna blocknycklar för t ex bromsluftnipplar
Skruvutdragare, “grispittar”
Glidhammare
Bromskolvsverktyg - för att kunna skruva in kolven
Centreringsverktyg

C, önskvärt om man vill satsa ordentligt:
MIG-svets
Pinnsvets
Kompressor
Gasol eller hellre: gas
Kompressionsprovare
Dreml eller motsvarande miniborr/slip
Glykol och spolarvätskeprovare
Slagskruvdragare + krafthylsor
Induktionsvärmare - mycket användbar!
Plastlagningspistol (stiftpistol)
Oljesug
Felkodsläsare/diagnostikverktyg märkesspecifik

Här går det att fylla på med svarv, pelarborr, lyft, tvättmussla, punktbläster, press, kantbock, lackspruta...ja det går att få plats med rätt mycket på en önskelista…Mycket av detta kräver dock utrymme, handlag och en viss erfarenhet för att kunna användas korrekt.

Att man ändå kan få rusa iväg och köpa t ex enstaka hylsor som är större än 32 mm (de flesta hylsnyckelsatser slutar där) eller någon udda avdragare eller liknande får man ändå räkna med.

Fyll på om du anser att det fattas nåt! Skriv gärna vilken kategori du menar att detta platsar i.